Lietuvos Kino Akademija – Sidabrinės Gervės apdovanojimai 2018

“Auksinė Gervė” už viso gyvenimo nuopelnus.

ALGIMANTAS MOCKUS

     Kino operatorius Algimantas Mockus – žmogus, su kuriuo galime prisiminti lietuviško vaidybinio kino pradžią, paliko unikalų operatoriaus indėlį į Lietuvos kiną. Jis vadinamas vaikščiojančia fotografijos ir kino technikos enciklopedija. Jo talentą ir žinias visada vertino režisieriai, su kuriais jam teko dirbti. 1973 metais viešėdamas Amerikoje net buvo kalbintas likti darbuotis Holivude.

     A.Mockus kūrė su žymiausias to meto režisieriais, o jo nufilmuotos juostos tapo lietuvių kino klasika. Jo darbų sąraše lietuviško aukso kino fondu vadinami filmai. Pirmiausia, tai pirmasis Lietuvos kino studijos savarankiškai sukurtas vaidybinis filmas „Žydrasis horizontas“, taip pat tokie režisieriaus Arūno Žebriūno “Gražuolė”, “Riešutų duona”; “Velnio nuotaka”, Vytauto Žalakevičiaus “Adomas nori būti žmogumi”, Marijono Giedrio “Vyrų vasara”, Gyčio Lukšo “Virto ąžuolai” ir daugelis kitų.

     “Tai vienintelė, tikrąją to žodžio prasme, kino profesija. Operatorius turi labai gerai išmanyti savo amatą, būti be galo tikslus ir preciziškas. Kiekvienas filmas – tai visiškai naujas pasaulis su savo scenarijumi, stiliumi, siužetu. Pradėdamas kurti naują filmą operatorius turi pamiršti tai, kas buvo iki tol, ir daryti lyg pirmą kartą. Kiekvienas filmas turi savo istoriją, tad ji ir papasakota turi būti savaip. Galima sakyti, kad operatoriaus tikslas – atsisakyti savo, tačiau kiekvienam filmui sukurti savitą braižą” – sako A.Mockus.

Reportaže panaudoti fragmentai iš kino filmų:

     Gražuolė (rež. A.Žebriūnas) 1969 m.

     Velnio Nuotaka (rež. A.Žebriūnas) 1973 m.

     Adomas nori būti žmogumi (rež. V.Žalakevičius) 1959 m.

Archyvinę medžiagą suteikė – Lietuvos Kino Centras.

Reportažo režisierius – Justinas Piliponis.